Wkładki ortopedyczne dla dzieci – czy są potrzebne?

Regularne badanie swojego dziecka jest czymś bardzo potrzebnym. Niestety, jeden lekarz nie wystarczy, często trzeba chodzić do specjalistów, których jest na dużo, że często ciężko jest wszystkich ogarnąć. Aczkolwiek, trzeba to robić, tak jak trzeba dbać o zdrowie zębów i chodzić do dentysty, tak i trzeba dbać o stopy i chodzić do ortopedy, ponieważ tylko on może przyznać wkładki ortopedyczne dla dzieci. Ponieważ sami nie możemy ich kupić, to regularne chodzenie na konsultacje w tej sprawie jest bardzo ważne, ponieważ źle ukształtowana stopa za młodu, będzie konsekwencją na całe życie.

Wkładki ortopedyczne dla dzieci, dlaczego są tak ważne?

O tym, czy takie wkładki będą potrzebne, orzeka ortopeda, ponieważ gdyby dziecko nosiło takie wkładki bez większej potrzeby, mogłoby to zadziałać odwrotnie i zniekształcić stopę. Są one przyznawane wtedy, gdy dziecko np. ma problemy z chodzeniem ze względu na stopę albo zaczyna się ona w nienaturalny sposób rozrastać. Interwencja w takim wypadku musi być bardzo szybka, ponieważ gdy stopa zacznie się rosnąć, bardzo szybko może się to zmienić w stałe deformacje, z którymi już nic nie będzie dało się zrobić. Wkładki takie, mogą też mieć na celu odciążenie stóp albo kręgosłupa, to ma na celu poprawienie postawy danego dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że tylko ortopeda może podjąć decyzje o przyznaniu tego typu wkładek.

Kiedy powinniśmy udać się do ortopedy?

Stopa staje się w pełni rozwinięta w wieku od 7 do 8 lat. Wcześniej może się zdarzyć, że wydaje nam się jakby, dziecko miało problemy z płaskostopiem albo innymi deformacjami stopy, jednak nie powinniśmy się o to martwić. Naturalne jest, że dziecko przed 7 rokiem życia, nie będzie posiadać w pełni rozwiniętej stopy, a co za tym idzie, że stopa ta będzie wyglądać na nie do końca normalną. Wciąż chodzenie z dzieckiem przed 7 rokiem życia do ortopedy nie jest złym pomysłem, ponieważ lepiej chuchać na zimne. Jednak dziecko otrzyma wkładki ortopedyczne dla dzieci około właśnie 7 roku życia, chyba że ma bardzo mocno widoczne problemy ze stopami.