Przygotowanie zwierzęcia do operacji – informacje

Każdy porządny weterynarz wykonujący psu lub innemu zwierzęciu zabieg chirurgiczny dba o jego bezpieczeństwo, komfort i zdrowie podczas operacji. Ma to na celu zapewnienie najlepszego efektu po zabiegu. Sama operacja i zachowanie lekarza względem zwierzęcia nie są jednak wystarczające. Otóż duże znaczenie ma także odpowiednie przygotowanie pupila przez właściciela.

Zwierzę, weterynarz i właściciel – jak wpływ mają przygotowania?

Praktycznie każdy weterynarz (weterynarzwesola.pl) przekazuje przed planowaną operacją właścicielowi zalecenia, do których ten powinien się zastosować. Odpowiednie zachowanie się opiekuna psa czy kota wpływa bezpośrednio na jego stan i zdrowie. Otóż niektóre zalecenia minimalizują stres przedoperacyjny, pomagają szybciej zwierzęciu dojść do siebie czy też wzmacniają go na czas zabiegu. Do najważniejszych czynności, których powinien przestrzegać każdy właściciel, należą: stosowanie odpowiedniej diety przed operacją, zaszczepienie psa i odrobaczenie go na pewien czas przed zabiegiem, a także przyprowadzenie psa na zabieg na czczo.

Jakie badania zlecić może weterynarz przed operacją psa lub kota?

Każdy zabieg jest nieco inny jednak do rutynowo wykonywanych przed operacjami badań, należą: badanie krwi oraz pełne badanie kliniczne. Weterynarz prowadzący psa powinien dokładnie osłuchać zwierzę. Dodatkowo przed niektórymi zabiegami wymaga się wykonania badania RTG. lub badania kardiologicznego, które mają na celu ukazanie lekarzowi dokładnego stanu zwierzęcia. Po przeprowadzeniu badań lekarz może zdecydować o terminie operacji. To właśnie wtedy przekazać powinien on wszystkie zalecenia właścicielowi.