Najlepsze pokarmy dla psa

2211438 / Pixabay

Zarówno właściciele psów rasowych jak i tych nierasowych, według danych statystycznych wydają z roku na rok coraz więcej na utrzymanie swoich pupili, w szczególności zaś na ich odżywianie. Sama obecność witamin i tłuszczy w produktach żywieniowych dla zwierząt domowych jest wskazane w takim samym stopniu, jak w diecie człowieka, ale najważniejsze jest, aby były to tłuszcze oraz witaminy dla psa znanego pochodzenia, z procesów produkcyjnych o wysokim, kontrolowanym standardzie.

Jak rozpoznać jakościową karmę

Oczywiście marketingowcy doskonale wiedzą, jak zaprojektować opakowanie przeciętnej karmy, aby wyglądało na jakościowe i w pełni zbilansowane. Najważniejszy jest jednak skład, w którym obowiązkowo znajdować powinny się podstawowe witaminy dla psa w każdym wieku, a należą do nich przede wszystkim:

  • witamina A – zawarta w mięsie, niektórych owocach i warzywach, wpływa na wzrok psa, a także stymuluje produkcję niektórych hormonów, wpływając przy tym na układ rozrodczy czworonoga;
  • witamina D – niedobór tej witaminy dla psa najczęściej wiąże się z odczuwalnymi bólami mięśni oraz kości i stawów, a przy okazji może powodować większą łamliwość kości;
  • witamina E – działa jak bardzo silny antyoksydant, czyli zabezpiecza komórki ciała psa przed procesami starzeniowymi (wolnymi rodnikami) oraz poprawia układ odpornościowy.

Właściwa absorpcja witamin

Bardzo ważna jest świadomość właściciela takiego psa, że podstawowy podział witamin odbywa się na dwie grupy – witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz te rozpuszczalne w wodzie. W przypadku witamin A, D, E oraz K, są to mikroelementy rozpuszczalne w tłuszczach, więc odpowiednie stężenie prozdrowotnych kwasów w takiej karmie jest bardzo wskazane.