Dogoterapia

mtajmr / Pixabay

Wychowanie dzieci przynosi wiele radości, ale też i wiele trosk. Żadnego z rodziców nie ominą one niestety. Nadchodzi taki moment w rodzinnym życiu, że dzieci przychodzą z prośbą, nieraz żądaniem, posiadania psa. Decyzja należy do rodziców.

Rozważając kupno psa trzeba wziąć pod uwagę chyba przede wszystkim warunki mieszkaniowe. Psy to obowiązek. Trzeba codziennie, kilka razy, wyjść z nim na dwór, na spacer. Trzeba go nakarmić, posprzątać po nim, wychować. Sporo tego, ale jednocześnie kupując dziecku psa i powierzając mu opiekę nad nim uczymy latorośl odpowiedzialności. Nie można popuścić już wtedy i po jakimś czasie oddać psa do schroniska lub porzucić gdzieś na ulicy, bo dziecku się odwidziało. Psy to nie są zabawki. Podejmując raz decyzję trzeba czuć ciężar odpowiedzialności. Oczywiście nie należy z góry przesądzać, że tak właśnie będzie. Warto czasem zaufać dzieciom.

Często psy są wykorzystywane do terapii dzieci chorych. Nazywa się to dogoterapia i ma naprawdę świetny wpływ na chore dzieci. Specjalnie szkolone w tym kierunku psy z całą swą miłością oddają się chorym dzieciom.